یکشنبه سی ام تیر 1387

عبدالله هم رفت

عبدالله مرد همیشه های تابستان بندر هم دار فانی را وداع گفت و به دیار معبود شتافت .

گروه اجتماعی سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز) درگذشت عبدالله بردستانی را به خانواده ایشان و شهروندان دیری تسلیت عرض می نماید. و برایش علو درجات مسئلت می نماییم . شادی روح آنمروحوم صلوات.. 

  

نوشته شده توسط دیر نیوز در 15:8 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیست و نهم تیر 1387

آیت الله بوشهری جانشين مقتدايي شد

پس از آن كه آيت‌الله مقتدايي جانشين حجت الاسلام حسینی بوشهری شد، بوشهري هم با رای اکثریت شورای عالی جامعه مدرسین به عنوان معاون جدید "جامعه و روحانیت" جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انتخاب شد كه پيشتر اين مسووليت بر دوش مقتدايي بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست اخیر شورای عالی جامعه مدرسین حوزه ضمن تقدیر از زحمات و تلاشهای ارزشمند آیت‌الله مقتدایی در طول تصدی این مسئولیت، با رأی‌ اکثریت این شورا حجت الاسلام سید هاشم حسینی بوشهری به سمت معاون جدید جامعه و روحانیت این جامعه منصوب و مشغول به کار شد.

حجت الاسلام حسینی بوشهری، مدت ده سال عهده‌دار مدیریت حوزه علمیه قم بود و هم اکنون به عنوان عضو مجلس خبرگان رهبری، نایب رئیس دوم جامعه مدرسین و دبیر دوم شورای عالی حوزه علمیه قم و نیز استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه مشغول به فعالیت است

نوشته شده توسط دیر نیوز در 22:19 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و ششم تیر 1387

شیخ طالب فداکار

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز) ـ حمــــید شعــــــرانی

عکس حسین فخراییچه فرق می کند ؟ راستی چه فرق می کند ؟ در عصر آهن و غولهای رایانه ای و رباتهای همه کاره .. در عصری که همگان به وجود دهکده ای جهانی اذعان دارند .. در عصری که مردمان بیش از آنکه به تمدنها و فرهنگها فکر کنند به وضعیت اقتصادی خود اهمیت می دهند و همه بعدهای انسانی در مرحله های بعدی قرار می گیرد..اینکه اجتماع و تمدن و فرهنگ چه جایگاهی در جهان کنونی دارد قطعاْ روشن است که عامه ی مردم اینروزها دغدغه شان بیش از هر چیز وضعیت اقتصادی شان است و بس...

اینجا بندر دیر یکی از میلیاردها نقطه ی تجمع اجتماعی که جامعه شهری را تشکیل می دهند و شاید یکی از میلیاردها نقطه ی عاشقی جهان.

پتروس پسرک اجنبی زاده غریبه ی اهل بلاد غربت می آید و شب را به صبح می رساند با فرو کردن انگشت دست خود در سوراخ سدی که قرار است دهکده ای را در بلاد غربت به زیر آب ببرد .. و او می شود اسطوره فداکاری در کتابهای درسی ...

دهقان فداکار مردی از سرزمین آباد و باشکوه خودمان ...شبی را در دل کوهستان و در سرمای شدید لباس خود را از تن می کند و سرما را به جان می خرد و با لباس های خود شعله آتشی مهیا می کند تا خبردار کند قطاری را که پر است از انسانهای بی گناهی که قرار است تا لحظاتی دیگر به کام مرگ بروند و اما با از خودگذشتگی دهقان این کار صورت نمی گیرد..

و یا معلمی که کلیه خود را برای ادامه حیات شاگردش به او اهدا می کند و یا اینکه علی کریمی بازیکن نامدار و مشهور فوتبال ایرانی کلیه هزینه های بیمارستان یکی از فوتسالیست های سابق را عهده دار می شود و یا اینکه ...

همه ی اینها نمونه فداکاری و از خودگذشتگی است ... اینها را به ما می گویند تا هر کس به اندازه خود و در حد توان در جامعه ای که زندگی می کند بتواند مفید واقع شود و خدمتی به همنوعان کند

اتوبوس حامل زائران مشهد الرضا آماده ی حرکت می باشد و همه مسافران کاروان از راه رسیده اند .. مسئول کاروان و مالک اتوبوس کسی نیست غیر از شیخ طالب مرد شماره یک شورای سابق شهر دیر و کسی که به انجام خدمات عام المنفعه در این شهر شهره است... شیخ طالب لیست اسامی نفرات اعزامی در دست حضور مسافران را چک می کند.. همه آمده بودند ..جوانکهای که به دلیل وجود پیش شرط شیخ طالب که از پذیرش جوانان مجرد معذور بوده  با خانواده آماده سفر شده بودند و پیرمردها و پیرزنهای که آنها می توانستند مجردی بیایند!! همه آمده بودند پیر و جوان و کودک و زن و مرد.... شیخ طالب سوار بر اتوبوس می شود با گامهایی استوار... بدرقه کنندگان که تعدادشان چندین برابر زائران است اتوبوس را به نگینی در برابر انگشتری که خود درست کرده اند قرار داده اند و عابرانی که از آنجا در گذرند می ایستند و می نگرند

شیخ طالب در صندلی شماره ۲ اتوبوسی که متعلق به خودش می باشد و با کاروانی که مسئولیتش را خود عهده دار بوده... صدای صلوات حاضران خبر از آماده شدن و نزدیک شدن به زمان حرکت می دهد... در این میان گریه های پیرزنی که ساک به دست و پایین اتوبوس ایستاده توجه همگان را به خود جلب می کند... او با چشمانی اشک آلود اعلام می کند که امام رضا او را نطلبیده و او مستحق رفتن به مشهد نیست... خانواده پیرزن که با تهیه و پرداخت هزینه ی سه صندلی در اتوبس مستقر شده اند اما برای پیرزن هزینه ای نپرداخته اند .... شیخ طالب مردی از جنس دیگران که نظاره گر جریان بوده از پیرزن جزئیات بیشتری می گیرد..پیرزن شرح ماوقع را به شیخ طالب توضیح می دهد و شیخ طالب را از این نکته که نذر داشته امسال به مشهد برود خبر دار می کند و با ذکر اینکه شاید تا چندروز آینده زنده نباشم و به همین دلیل عجله دارم و کاش می توانستم امروز عازم شوم...شیخ طالب سرش را بالا می گیرد و با همان گامهای استوار سوار بر اتوبوس می شود ... پس از گذشت چند لحظه او با در دست داشتن وسایل شخصی از اتوبوس پیاده می شود و پیرزن را به بالا هدایت می کند.. همگان به شیخ طالب خیره می شوند ( مالک اتوبوس و مسئول کاروان که لزوماْ باید همراه کاروان باشد چرا می خواهد جای خود را به پیرزنی بدهد که قبلاْ هیچگونه نام نویسی  انجام نداده ؟  و از این دست سئوالات .... ) پیرزنی  که هیچگونه نام نویسی انجام نداده به خواست شیخ طالب مسئول کاروان و مالک اتوبس بجای شیخ طالب عازم مشهدالرضا می شود... پیرزن سوار بر اتوبوس می شود و همگان در دل و بدون ذکر هیچ نکته و گزیده ای شیخ طالب را تحسین می نمایند...اتوبوس راهی سفر می شود.

خبر در شهر می پیچد... شیخ طالب در این باره می گوید : نمی خواستم مسئله این همه فراگیر شود و این کار را برای رضای خدا و بدست آوردن دل پیرزنی از سرزمین مادری ام انجام دادم و امیدوارم امام هشتم از این حرکتم خشنود باشد...او در پاسخ این سئوال که چه کسی در این سفر مسئول کاروان و مالک اتوبوس می باشد و اقدامات بعدی را عهده دار خواهد شد ؟ می گوید : امام  رضا(ع) مالک و مسئول کاروان است و همه ی کارها را به او سپردم و عده ای از چهره های سرد و گرم چشیده ی روزگار نیز همراه کاروان اند و نیاز آنچنانی به حضور من نبود..

نکته ی اخلاقی : می شود و می توان هر کاره ای که بود هر عنوان و پستی که داشت فداکار بود.. چه دهقان باشی .. چه پتروس باشی .. چه علی کریمی .... و چه شیخ طالب عاشوری

نوشته شده توسط دیر نیوز در 12:34 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه بیست و ششم تیر 1387

روز پدر و دیگر هیچ

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز)

روز پدر بر پدران همیشه جاشوی بندر مبارک

نوشته شده توسط دیر نیوز در 9:11 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه بیست و پنجم تیر 1387

گفت‌وگوی شهروند امروز با علي افراشته و ابوطالب شفقت


دولت تصميم گرفته استانداران بومي را جابه‌جا كند

علي افراشته استاندار بوشهر دوباره به جايگاه پيشين خود بازگشته و با علي لاريجاني همراه شده است.لاريجاني او را از دوران حضورخود دروزارت ارشاد مي‌شناسد و در آن دوران افراشته مديركل ارشاد استان هرمزگان بوده است.درانتخابات رياست جمهوري نيز او حامي لاريجاني بوده است و پس ازانتخابات رياست جمهوري نيز به سفارش لاريجاني استانداربوشهر شده است.

افراشته با شكلگيري مجلس هشتم و زماني كه شايعه تغييرش مطرح شد به عنوان رئيس سازمان اداري مجلس مشغول به كار شد. او كه از جمله استاندران بومي دولت نهم بوده است ازسياست اين دولت براي تغييراستانداران بومي خبر مي‌دهد.

چطور شد كه ازاستانداري بوشهر به سازمان اداري مجلس آمديد؟

ما هموراه سرباز انقلاب بودهايم و اميدواريم كه باقي بمانيم.درپي شكلگيري مجلس هشتم ودعوتي كه آقاي لاريجاني فرمودند و پيشنهادي كه هيات كارپردازي داشتند خدمت دوستان رسيديم و درنهايت قضيه اين تكليف به عهده ما گذاشته شد و در سازمان ادراي درخدمت نمايندگان محترم و نظام هستيم.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط دیر نیوز در 8:47 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و سوم تیر 1387

مجید کنگانی مدیر موفق بومی در پارس جنوبی ماندگار شد

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز)
مجید کنگانی عضو هیئت مدیره منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس و مدیر جذب سرمایه این منطقه و بعنوان یکی از مدیران بومی و موفق وزرات نفت در این مجموعه ماندگار شد.طی روزهای گذشته شایعات متفاوتی از گوشه و کنار مجموعه ی نفت مبنی بر تغییر و تحول در این منطقه و انتقال کنگانی به بخشی دیگر و جایگزین نیروی غیربومی به گوش می رسید که این اتفاق با جبهه گیریهای متعددی در اقصی نقاط استان و کشور همراه بود که از آن جمله می توان به نامه نگاریهای متعدد مجمع نمایندگان استان و همچنین حمایت های اقشار مختلف مردم و مسئولین محلی اشاره کرد. در هیمن زمینه یکی از مسئولین عالی رتبه نفت در گفتگوی غیر رسمی با سایت خبری بندر دیر از ماندگار شدن کنگانی در پستهای قبلی خود خبر داد و در این زمینه افزود : باتوجه به درخواستهای مردمی و نمایندگان و همچنین سوابق کنگانی وی در سمت خود ماندگار شده است .
مجید کنگانی مدیر موفق بومی در پارس جنوبی ماندگارشد.
نوشته شده توسط دیر نیوز در 15:13 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه بیست و سوم تیر 1387

ابوطالب شفقت استاندار بوشهر شد.

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز)

هیئت دولت در جلسه امروز خود ابوطالب شفقت استاندار سابق مازنداران را به عنوان استاندار بوشهر برگزید. این انتخاب در حالی اتفاق افتاد که طی روزهای گذشته مجمع نمایندگان استان با رایزنی های فراوان و نامه نگاری های متعدد با وزرات کشور و ریاست جمهوری خواستار انتخاب گزینه بومی جهت هدایت استانداری بوشهر شده بودند .
گفتنی است پیش از این از گزینه های متعددی جهت به عهده گرفتن سکان هدایت استانداری معرفی شده بودند.


نوشته شده توسط دیر نیوز در 14:38 |  لینک ثابت   • 

شنبه بیست و دوم تیر 1387

مرد درختی

«بنده، عبدالرسول جمالی تنگستانی کارمند بازنشسته شهرداری بوشهر در سال ۱۳۴۰، با خواندن مطلبی در مجله خواندنی ها با سرگذشت رابینسون کروزونه ناخدای انگلیسی که کشتی اش شکسته و خود را به جزیره ای بدون سکنا می رساند و برای خود با چوب و برگ خانه می سازد به این فکر افتادم تا بعد از بازنشستگی، کلبه ای بالای درخت بسازم.»


جمالی ۷۸ ساله، با قدی حدود ۱۸۰ سانتیمتر، لاغر اندام با صورت و دست هایی پر چین و چروک، چشم هایی گود افتاده و موها و ریش های سفید، کمی شبیه «رابینسون کروزوی» داستانی است که خود، او را «رابینسون کروزنه» می خواند.

او در سال ۱۳۷۰ یعنی ۳۰ سال بعد از خواندن مطلب مجله خواندنی ها و درست چند روز بعد از بازنشستگی، تصمیمش را اجرایی کرد و حالا ۱۷ سال است «مرد درخت نشین» شده و ساعت هایی از روز در خانه درختی اش زنگی می کند.

او می گوید: «زندگی و ساعت های ماندن در کلبه درختی بستگی به شرایط آب و هوایی و حس و حال خودم دارد و نیاز به آرامش، تنهایی و خلوت.»

به گفته او معمولا تابستان ها به خاطر گرما ساعت های کم تری را می شود در خانه درختی ماند اما زمستان کلبه جان می دهد برای ماندن.«مخصوصا وقتی هوا بارانی می شود و طوفان کلبه را مثل کشتی روی موج تکان می دهد و من خیلی خوشم می آید.»

جمالی کلبه درختی اش را در شش ماه و به گفته خود تنها در واژه «خواستن، توانستن است» ساخته.

او می گوید: «تخته چوب ها و ورقه های فلزی را از سطح شهر جمع کردم و بعد مقداری میخ خریدم و تنهایی شروع کردم به ساختن. حتی کسی چکش هم دستم نداد. تازه برخی از اعضای خانواده ام هم می گفتند دیوانه شده ام. اما حالا به من افتخار می کنند. چون خیلی ها برای تماشا به اینجا می آیند و ازمن فیلم و عکس می گیرند.»

جمالی به تهیه گزارش از خود و خانه اش علاقه دارد و از کسانی که پیش او می آیند دست خطی هم می گیرد و این نوشته ها را آرشیو می کند. او کلاه نمدی هم دارد که کلاه تنگستانی است و زمانی آن را بر سر می گذارد که کسی بخواهد از او فیلم یا عکس بگیرد.

خانه ای شبیه کشتی

خانه درختی جمالی، شبیه کشتی است. با دماغه ای مثلث شکل که از بین شاخه های قهوه ای و برگ های سبز رنگ بیرون زده و به جای انداخته شدن به آب در ارتفاع هشت متری روی درخت بمبویی جای گرفته.

این کشتی که بدنه اش به رنگ طوسی است با یک فانوس، دو حلقه لاستیک که درست شبیه تیوپ های نجات کشتی ها است و چراغ چشمک زنی که شب ها روشن می شود و رهگذرها و همسایه ها را متوجه خود می کند تزیین شده. در جلوی دماغه کشتی هم یک نشان «الله» شبیه نشان وسط پرچم ایران کشید شده است.

  Photo By Vali Khalili
جمالی سقف فلزی و چوبی خانه درختی را برای جلوگیری از ورود باران، «قیر گونی» کرده و بدنه و بخش های چوبی آن را هم با روغن سوخته ماشین و گازویل پوشانده تا جلوی ورود زنبورهای سیاه منطقه بوشهر که شبیه زنبور آفریقایی هستند به داخل چوب ها گرفته شود.

خانه درختی در مرکز شهر ۱۶۰ هزار نفری بوشهر که به «لیان» مشهور است و در وسط یکی از دو حیاط خانه اجدادیی جمالی که ۲۰۰ سال قدمت دارد و او در آن بزرگ شده، ازدواج کرده، بچه دار شده و سال هاست که با خانواده اش در آن زندگی می کند، جای گرفته.

خانواده او یک خانواده ده نفره است. خودش، «خیری پور عبدالله» همسر و ۸ فرزندش. (شامل چهار دختر و چهار پسر). تمام دخترهای او ازدواج کرده اند و دو پسر او هم زن گرفته اند.

«خیری پور عبدالله» زن ۵۵ ساله جمالی که از ۱۶ سالگی زندگی مشترک با او را شروع کرده، با خنده در مورد جمالی می گوید: «دور از جونش خیلی ها مثل خدا بیامرز برادرش می گفتند جمالی خل شده که می خواد بره بالای درخت اما من بهش هیچی نمی گفتم. می دانستم عقل خودش یاری می کنه.»

به گفته او جمالی مرد خانواده است و ساخت خانه بالای درخت باعث نشده که خانواده اش را تنها بگذارد و گوشه گیر شود : «خانه درختی خیلی قشنگ و آرام است و او برای استراحت و کارهایش به آن جا می رود و خیلی وقت ها هم کنار من و بچه هاست.»

Photo By Vali Khalili

جمالی خرج زندگی اش را با ۳۰۰ هزار تومان دریافتی بازنشستگی و اجاره بعضی از اتاق های متعدد تو در تو ی خانه قدیمی در می آورد. نهال درخت بمبو را هم که کلبه درختی روی آن جای گرفته یکی از مستاجرهایش برای او آورده.

پزشکی هندی، به نام دکتر داس که ۵۵ سال پیش در این خانه زندگی می کرده و به سفارش جمالی نهال بمبویی را از پاکستان به بوشهر آورده و او آن را در حیاط کاشته است. این درخت در کنار درخت نخل داخل حیاط، بلند ترین درخت های خانه هستند.

این دو درخت در فاصله چهار، پنج متری از هم جای گرفته اند و جمالی با ساخت یک پل چوبی که راه دسترسی آن در کنار کلبه درختی است آن ها و در اصل کلبه درختی را به درخت نخل کنارش وصل کرده است.

روی این پل یک مترسک قرار دارد که او می گوید نگهبان این کلبه است. این نگهبان جنسش از ابر و پارچه است و صورتش با کاغذ نقاشی شده. روی شانه و در بین دست هایش هم یک لوله فلزی به طول حدود ۳۰ سانتیمنتر شبیه نی وجود دارد.

زیر پای این مترسک هم یک بلند گو است که دو سر سیم آن به خانه درختی می رسد و با یک فیش به ضبطی قدیمی وصل می شود. وقتی جمالی ضبط را روشن می کند درست مثل این است که نگهبان زیر آواز زده است.

او در مورد علت ساخت پل و مترسک می گوید: «این پل، هم کلبه را قشنگ کرده و هم از روی آن می توانم خیلی ساده، خرماهای درخت نخل را بچینم. همچنین نگهبان کلبه هم باعث شده کلاغ ها به خانه نزدیک نشوند و یک نوآوری در حیاط خانه باشد.»

خانه ای شبیه جنگل

حیاط خانه جمالی با گیاهان و درختان مختلف پوشیده شده و روی دیوارها و گوشه-کنار خانه می توان قفس پرندگان و لانه مرغ و خروس ها را دید.

جمالی می گوید: «سعی کرده ام فضای خانه شبیه جنگل شود.»

راه اصلی خانه درختی یا به قول او، «کلبه درختی» هم از داخل یکی از حیاط های خانه قدیمی اش است. برای وارد شدن به کلبه درختی باید از یک راه پله چوبی که شبیه نردبانی است با ۱۵ پله بالا رفت و بعد از چرخ خوردن در بالکن خانه درختی و عبور از یک در قرمز رنگ، وارد کلبه شد.

البته این راه، این روزها به خاطر آن چه جمالی نداشتن «جون» در بدن می خواند مورد استفاده قرار نمی گیرند. این روزها او برای رفتن به کلبه درختی از در دوم آن که با یک پل چوبی به طول حدود یک متر به بالکن طبقه دوم خانه قدیمی وصل می شود، استفاده می کند.

کلبه درختی او دو اتاق دارد که به آن ها کابین می گوید و زیر بنای آن ها پنج متر مربع و ارتفاع شان حدود دو متر است.

کابین اول، اتاق نشیمن و استراحت این کلبه است. جایی که او می گوید در آن می خوابد، نماز می خواند، استراحت می کند، خلوت می کند و اگر کسی برای دیدن او و تماشای خانه اش آمده باشد از آن ها پذیرایی.

کف این اتاق با موکت سبز رنگ پوشانده و دور تا دور آن هم پشتی های گلدار قرمز چیده شده است. همچنین دور تا دور این اتاق، پنجره های مختلف جای گرفته که نور را از بین برگ های درخت به داخل می آورند.

میهمان های جمالی که به خانه درختی می آیند یا دوستان قدیمی و همسایه ها هستند و یا کسانی که برای دیدن او و خانه آمده اند.

«عبدالله بهرسی» ۸۴ ساله یکی از همسایه های قدیمی جمالی است که به گفته خودش «میلیارد بار» تا حالا به کلبه آمده. او می گوید: «جمالی با کسی کاری ندارد. سرش تو زندگی خودش است. البته او کار خاصی هم نکرده، چند تا تیر و تخته را میخ کرده و خانه ساخته. من هم می توانم این کار رو بکنم. اما خوشم نمی یاد. یکی از پسرهای من تو همین پایگاه هوایی اف ۱۶ ساخته. خوب ساخت یک خانه درختی که کاری نداره.»

گروهی دیگراز مهمانان کلبه درختی، بچه ها و نوه های جمالی هستند. او میانه اش با بچه ها خوب است و بعضی از بچه های محله مثل «آرزو» دانش آموز کلاس چهارم، او را «عمو جان» صدا می کنند.

او می گوید: «بچه ها درست مثل نوه هایم هستند که تعدادشان از دستم خارج شده.»

روی دیوار خانه درختی، هواپیمای چوبی وجود دارد که جمالی آن را برای بازی با بچه ها ساخته است. همچنین در بخش هایی از خانه هم می توان کاردستی هایی را که بچه ها برای او ساخته اند و او آن ها را به دیوار زده، دید. مثل کاردستی ای که یک خانه حصیری است و یکی از بچه های همسایه برای او درست کرده.

Photo By Vali Khalili

سعید پسر ۱۳ ساله ای که در همسایگی جمالی زندگی می کند، می گوید: «او خیلی مهربان است و خانه اش هم درست مثل کارتون خانواده دکتر ارنست است.»

کابین فکر و جمالی نویسنده

مهم ترین سرگرمی جمالی، نوشتن و مطالعه کتاب است و ساعت هایی از برنامه روزانه اش به این دو کار اختصاص دارد. او در کنار اتاق استراحت کلبه درختی، اتاق دیگری دارد که کابین فکر و اتاق مطالعه خانه درختی است.

فضای این اتاق تنها به اندازه ای است که او بتواند پاهایش را در آن دراز کند. دور تا دور این فضا با نیمکت فلزی پوشیده شده و پشت آن هم قفسه های کتاب خانه اش جای گرفته.

در این کتابخانه، بیش از ۱۵۰ جلد کتاب تاریخی، مذهبی، داستانی و شعر وجود دارد. کتاب هایی مثل «دن کیشوت»، «مهدی موعود»، «ادبیات سال دوم دبیرستان»، «دیوان حافظ»، «سعدی» و مجموعه شعرهای «منوچهر آتشی». شاعری بوشهری که هم سن و سال جمالی بوده و پوستری هم از او روی دیوار کلبه درختی است.

جمالی علاقه زیادی به مطاله کتاب های تاریخی دارد و از بین کتاب هایش، کتاب «منتخب تاریخ» را از همه بیشتر دوست دارد. چون کتابی است که در آن به منتخب ۱۵۰ تاریخ مختلف اشاره شده و او در نوشتن مطالبش در روزنامه های محلی از «نصیر» گرفته تا «نسیم» و «سلام جنوب» از آن زیاد استفاده می کند.

او با وجود این که شش کلاس سواد بیشتر ندارد در برخی از روزنامه ها مثل «میثاق جنوب» هم ستونی ثابت دارد.

Photo By Vali Khalili

او می گوید: «مطالبم در مورد تاریخ بوشهر، علوم های قدیمی، قدمت بوشهر، تاریخ ساختمان ها، بوشهر در آیینه زمان و تجارت در بوشهر است و گاهی هم برای دانشجو ها و دانش آموزان انشا می نویسم.»

جمالی به جز مطالب و ستون های روزنامه، کتاب هم می نویسد. او می گوید که تا کنون ۲۱ جلد کتاب برای «دل خودش» نوشته که هیچ کدام را هم منتشر نکرده است.

پارلمان کوچک و شامپو

جمالی در فعالیت های اجتماعی شهر هم شرکت می کند. مثلا شهرداری بوشهر مسئولیت نگهداری یک پارک را به او واگذار کرده است. این پارک با تلاش خود او، جمع کردن ۱۸۰ امضا از همسایه ها و بعد از چند ماه نامه نگاری او به شهرداری و شورای شهر بوشهر که او «پارلمان کوچک» می خواندش جلوی خانه ساخته شده.

جمالی می گوید: «بوشهر ما نسبت به سال های ۴۸ تا ۵۰ بهشت سر سبز شده است. فضای سبز ما مهندس مخصوص دارد که باغبان تمرین می دهد و در خیابان ها و بلوارها نهال کاری و چمن کاری می کنند.»

جمالی معتقد است در سال های گذشته وضعیت کشور از «جهنم» وارد «بهشت» شده است.

او که به موبایل را موایل تلفظ می کند، می گوید: «زندگی اجتماعی مردم در گذشته در محاصره شپش و بیماری بود اما رفته رفته وسایل مختلف بهداشتی و شامپوها موجب شدند که بهداشت حفظ و محیط سالم سازی شود. ۳۰ سال پیش وقتی می رفتیم روستایی چهار بار در جاده گیر می کردیدم ولی حالا آب داریم، برق داریم، تلفن داریم و موایل.»

زندگی بالای درخت، نوشتن مطالب در روزنامه ها و فعالیت های اجتماعی باعث شده آوازه جمالی در شهر بوشهر و به خصوص در محله های لیان، شنبه دی و در اطراف بازار بوشهر که مرکز شهر است بپیچد. بسیاری با شنیدن نام و یا دیدن عکسش، او را می شناسند و هر کسی نظری خاص در مورد او دارد.

مثلا «محمد» ۲۵ ساله معتقد است جمالی «مرد درختی» است. «معصومه سپهری» ۷۲ ساله فکر می کند او برای قشنگی و میراث فرهنگی خانه بالای درخت را ساخته و به نظر «فرزانه» ۲۷ ساله که همسایه جمالی است، او به خاطر علاقه به گل و گیاه، قشنگی و آرامش، خانه درختی را ساخته است.

همچنین «مصطفی»، کارگر نجاری هم می گوید: «همیشه وقتی از در خانه جمالی رد می شوم دوست دارم داخل خانه درختی را بینم و یک چرتی آن جا بزنم.»

اما از طرفی دیگر هم، «مهسا» ۴۰ ساله، فکر می کند که جمالی از دست زن و بچه اش فرار کرده و رفته بالای درخت و «محمد محمدی» دانش آموز اول دبیرستان که موهایش را مدل فشن زده عقیده دارد که او «بالا خانه اش را اجاره داده و دیوانه» است.

او می گوید: «این همه سال طول کشیده تا آدم ها از بالای درخت بیایند پایین و حالا او تازه رفته بالای درخت.»

اما با وجود نظرات و نگاه های مختلف، جمالی ساخت خانه درختی را تغییری مهم در زندگی اش می داند و کلبه درختی را جایی می داند که در آن خلوت خود را دارد.

او می گوید: «تنها در کلبه می نشینم و افکار روشن از خاطرم می گذرد. تنهایی، خاطره یاد آور انسان می کند و چون پرده سینما زود گذر است دنیا.»
نوشته شده توسط دیر نیوز در 16:27 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه بیستم تیر 1387

جلالیان : وزارت کشور بر آمدن ندیمی اصرار دارد

نماينده مردم كنگان، دير و جم در مجلس شوراي اسلامي گفت: طبق وعده سرپرست وزارت كشور، وضعيت استانداري بوشهر قطعاً تا هفته آينده مشخص مي‌شود.«عسكر جلاليان» افزود: طبق آخرين صحبتي كه با سرپرست وزارت كشور داشتم، آقاي هاشمي گفت، اگر ریيس جمهور اين هفته در جلسه هيات دولت شركت كند، براي استانداري بوشهر تعيين تكليف خواهد شد، در غير اين صورت هفته آينده در جلسه هيئت دولت قطعاً براي استانداري بوشهر تصميم‌گيري مي‌شود.

وي اظهار داشت: وزارت كشور و هيات دولت همچنان بر انتصاب گزينه غيربومي اصرار دارند و ايرج نديمي يكي از گزينه‌هاي مورد نظر آنهاست

جلاليان ادامه داد: هر چند بنده نام افرادي چون آقايان اعلايي و قهرماني را هم براي پست استانداري بوشهر شنيده‌ام، اما تا الان احساس مي‌شود كه شانس آقاي نديمي براي استانداري بوشهر بيشتر باشد.

نماينده كنگان، دير و جم اضافه كرد: مجمع نمايندگان استان نيز بر انتخاب گزينه بومي براي استانداري بوشهر اصرار دارد، چرا كه معتقديم انتخاب گزينه بومي به صلاح استان و مردم است.

وي گفت: ما معتقديم حالا كه وزارت كشور بر انتخاب گزينه غيربومي اصرار دارد، هرچه سريع‌تر اين كار را انجام دهد تا استان بوشهر از بلاتكليفي نجات يابد.

جلاليان تاكيد كرد: مجمع نمايندگان استان هيچ تصميمي براي انتخاب آقاي هاشمي (سرپرست استانداري بوشهر) براي استانداري بوشهر نگرفته و همچنان بر انتخاب گزينه بومي اصرار دارد(منبع خبرگزاری فارس)

نوشته شده توسط دیر نیوز در 14:21 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه نوزدهم تیر 1387

ایستگاه پمپاژ جاشک افتتاح گردید

حسن بدیعی - دیر نیوز

ایستگاه پمپاژ جاشک با حضور سرپرست استانداری بوشهر ومدیرعامل شرکت آبفا و آب منطقه ای و فرمانداران دیر وکنگان با حضور مسئولین دو شهرستان صبح روز چهارشنبه ۱۹/۴/۸۷ رسما افتتاح گردید این تلمبه خانه دارای سه دستگاه الکترو پمپ با قدرت ۳۰۰لیتر برثانیه میباشد که قادر است کسری آب این دو شهرستان را تامین نماید با راه اندازی و این ایستگاه آب این دو شهرستان از نوبت بندی خارج میگردند.آب خط محرم که قبلا از چاههای بوشکان و چشمه ساسان و اقع در کازرون تهیه میشد در حال حاظر از سد کوثر واقع در کهکیلویه و بویراحمد تغذیه میگردد این آب بصورت ثقلی از مخزن دیلم به شهرهای جنوبی استان منتقل میگردد.

 

 

عکسهای حاشیه افتتاح پمپاژ جاشک

نوشته شده توسط دیر نیوز در 23:45 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه هجدهم تیر 1387

مدیران جدید معرفی شدند

حسن بدیعی - دیر نیوز

مدیران جدید در بنیادمسکن و انقلاب اسلامی - بانک ملی - ثبت احوال -  اوقاف و امورخیریه معرفی شدند .   

                                    

  اسکندر پا سالار  ثبت احوال

 

 

 

                                                 

 

  مهندس بازیاری بنیاد مسکن

 

 

                                         

   شاپور اسکندری بانک ملی

 

 

 

   

 

   باقری اوقاف و امور خیریه

نوشته شده توسط دیر نیوز در 22:33 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه هجدهم تیر 1387

چند خبر کوتاه از زبان فرماندار دیر

حسن بدیعی - دیر نیوز

۱- ساختمان نیمه تمام کمیته امداد ۵۰میلیون تومان اعتبار گرفتیم که برای فنی و حرفه ای تجهیز گردد و مدیر کل فنی و حرفه ای قول دادند که مجوز مرکز دائم را اخذ نمایند .

۲- از دانشگاه آزاد خبری نیست و میخواهیم برای مهر ماه مجوز اجرایی بگیریم .

۳- بحث مرزبانی پیگیری شده و موافقت پست درجه یک مرزبانی را گرفته ایم با جلساتی که داشته ایم اینبار میخواهیم قضیه را برای همیشه حل نماییم در حال حاضر دیر بعنوان گذر مرزی شناخته میشود .

۴- در هیئت دولت برای خرید ۲۰۰ تانکر آبرسان برای استان تصویب شده است که بقول استاندار سابق دیر بیشترین سهم را ازاین تانکرها می برد .

۵- بر روی ورودی آب دیر دستگاه پمپاژ نصب گردد در صورتیکه مشکل اعتبار دارند ما این اعتبارات را حل میکنیم .

نوشته شده توسط دیر نیوز در 19:8 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه هجدهم تیر 1387

مهندس نصوری از بیمارستان دیر گفت:

حسن بدیعی - دیر نیوز

طی تماس تلفنی که سایت دیر نیوز با مسعود نصوری معاون استاندار در امور عمرانی داشته اند در جواب این سوال که آیا قضیه بیمارستان دیر راکد مانده است ایشان گفتند : قضیه بیمارستان چیزی نیست که برروی زمین بماند پیمانکاری که انتخاب شده بود تضمینی برای اعتبارات نداشته که طی نامه ای مکتوب به آقای ابراهیمی ریاست علوم پزشکی نوشته شده است براساس مصوبه دور دوم سفر ریاست جمهور تا دوسال آینده پرداخت میگردد و تا انتهای تیر ماه تجهیز کارگاه انجام میگیرد و انشاالله شاهد آغاز عملیات خواهیم بود .

نوشته شده توسط دیر نیوز در 18:52 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه هجدهم تیر 1387

آقای جلالیان غایب بود و مرحمتی هم نیامد

حسن بدیعی دیر نیوز

جلسه شورای اداری دیر با حضور اعضا در روز ۱۷/۴ /۸۷ در سالن فرمانداری دیر در حالیکه مملو از مسئولین بود آغاز شد ما نیز با چند سوال در دست منتظر آقایان جلالیان (نماینده مردم ) که اینروزها گرم انتخاب استاندار است و مرحتمی مدیر کل صنایع و معادن استان که قرار بود در این جلسه شرکت کنند نشستیم فرماندار دیر از استاندار سابق می گفت که تنها مقام ارشد استان بود که در ۴ ماه اول سال بش از شش بار در منطقه حضور یافته و تاکید داشت تلاش شود یک استاندار بومی برای استان انتخاب گردد.در مورد عدم حضور جلالیان کسی حرفی نزد ولی شنیدیم که گفتند مشکلی برای آقای مرحمتی پیش آمده که مانیز به ایشان تسلیت عرض مینماییم .

نوشته شده توسط دیر نیوز در 18:27 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه هجدهم تیر 1387

یکی ازمشکلاتی که دیر را عقب انداخته قضیه مخزن است

حسن بدیعی - دیر نیوز

درجلسه شورای اداری روز دوشنبه رئیس اداره آبفا دیر گفت: مادر ۸/۲/۸۷ با بحران قطعی آب روبروشدیم و مشکلات زیادی بوجود آمد در هفته اول ۶ حلقه چاه در مدار قرار دادیم که حدود ۴۰۰۰ متر در ۲۴ ساعت آب مار را تامین میکرد و در این مدت یک حلقه چاه در تاسیسات حفرنموده و ۶ حلقه چاه دیگر برق رسانی کردیم و تمامی تجهیزات خریداری شده و در انبار موجود میباشد ایستگاه پمپاژ را کلا نوسازی کردیم حدود یکصدمیلیون تومان برایمان هزینه برداشت و نقاط کور شهر را مقداری حل کردیم و در حال حاضر منتظریم که خرید لوله صورت بگیرد تابقیه نقاط نیز برطرف کنیم ایشان وجود مخزن در شهر دیر یکی از نکات مهم دانسته و تاکید فراوان بر تامین اعتبار نموده است علی بردستانی همکاری فرماندار دیر امام جمعه و فرمانده سپاه را ستایش نموده از اینان بخاطر پیگیری جدی در بحران آب تقدیر و تشکر کرد.

 

نوشته شده توسط دیر نیوز در 18:1 |  لینک ثابت   • 

شنبه پانزدهم تیر 1387

یک تهرانی رییس صندوق مهر رضا استان بوشهر شد

در حالی که استاندار بوشهر قبل از رفتن به بهارستان سه نیروی بومی را برای تصدی ریاست صندوق مهر رضا استان معرفی کرده بود ،امروز علوی نسب که اصالتا تهرانی و بازرس سابق بانک صادرات فارس می باشد به عنوان رییس جدید صندوق مهر رضا استان بوشهر انتخاب شد .گفته می شود در جلسه معارفه علوی نسب هیچ یک از مسئولین استانی حضور نداشته اند .

نوشته شده توسط دیر نیوز در 22:30 |  لینک ثابت   • 

شنبه پانزدهم تیر 1387

تذکر پورفاطمی به وزیر نیرو :بحران بي آبي و قطع طولاني برق در استان بوشهر نگران كننده است

كمبود شديد و قطع آب مصرفي در استان بوشهر خصوصا در شهرستانهاي دشتي، تنگستان، دير، كنگان و جم نگران كننده و تبديل به بحران شده است. سيد محمدمهدي پورفاطمي نماينده مردم دشتي و تنگستان در مجلس شوراي اسلامي در تذكري به وزير نيرو از وي خواست تا با اتخاذ تدابير لازم از ادامه اين بحران در استان بوشهر جلوگيري و براي حل آن چاره انديشي شود. رئيس مجمع نمايندگان استان بوشهر در اين تذكر كه برابر با ماده 192 آيين نامه داخلي مجلس در صحن علني مجلس قرائت شد، آورده است: قريب به دو ماه است كه مردم شريف استان بوشهر با كمبود شديد آب و قطع طولاني آن مواجهند و همچنين نوبت بندي و غير بهداشتي بودن آب چاههاي محلي كه هم اكنون از اين طريق به مردم آبرساني مي‌شود، مشكلات مردم اين استان را دو چندان كرده است. وي در اين تذكر با اشاره به سخنان مسئولين كه دليل كمبود و قطع آب را عدم تكميل پمپاژ و راه اندازي تصفيه خانه خط كوثر، ‌عدم وجود مخازن ذخيره كافي و مناسب و كم شدن آب ورودي استان از طريق خط دوم و سوم محرم عنوان نموده‌اند، از پرويز فتاح خواسته است تا در رفع مشكلات آبرساني از طريق خطوط محرم و كوثر تسريع بعمل آورند.

نماينده مردم دشتي و تنگستان همچنين در تذكري ديگر به وزير نيرو قطع مكرر برق با توجه به فرا رسيدن فصل تابستان و گرماي طاقت فرساي حاكم بر منطقه را نگران كننده دانست و گفت اين خود عاملي جهت افزايش مشكلات مردم شده است.

 پورفاطمي همچنين به وعده مسئولين در سال گذشته در مورد رفع مشكلات برق در مناطق جنوبي و گرمسيري اشاره كرد و گفت: ادامه اين روند با توجه به افزايش دماي هوا در روزهاي آينده، موج اعتراض و نگراني مردم را به همراه خواهد شد. رئيس مجمع نمايندگان استان بوشهر در اين تذكر از وزير نيرو خواسته است تا جهت برطرف نمودن و پايان دادن به قطع برق در استان بوشهر چاره انديشي شود.                                                                 

نوشته شده توسط دیر نیوز در 15:12 |  لینک ثابت   • 

جمعه چهاردهم تیر 1387

گفتگو با رییس خانه مطبوعات بوشهر درباره نامه اخیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

«یونس قیصی زاده» در این گفتگو درباره این ماجرا و کمک های منطقه اقتصادی- انرژی پارس به خانه مطبوعات و نشریات بوشهر توضیحاتی خواندنی داده که در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد:

 *آقاي قيصي زاده حتما در جريان هستيد كه اخيرا مديركل ارشاد نامه اي به معاون وزير ارشاد نوشته است و خواستار اقدام وي براي جلوگيري از حمايت پارس جنوبي از برگزاري جشنواره مطبوعات شده است. نظر شما به عنوان رئیس خانه مطبوعات در این باره چيست؟

بله بنده هم از منابع موثق اين مطلب را شنيده ام و بسيار متعجب شدم براي اين كه با توجه به تعامل بسيار خوبي كه بين خانه مطبوعات با مديركل ارشاد بود به هيچ عنوان انتظار شنيدن اين خبر را نداشتم. آقاي شفيعي حدود دو هفته قبل در جلسه اي با حضور شوراي مركزي، از اقدامات خانه مطبوعات در جهت منافع صنفي و آموزشي روزنامه نگاران تشكر نموده بود و همواره رابطه خوبي بين خانه مطبوعات و ارشاد بوده است و ما هم همیشه سعی کرده ایم که حرمت ایشان را نگه داریم.

*اين سوال مطرح است كه چرا خانه مطبوعات جشنواره مطبوعات را با همكاري ارشاد برگزار نكرد و شايد آقاي شفيعي به همين خاطر ناراحت شده باشد؟

اتفاقا نظرمان اين بود كه جشنواره مطبوعات را با همكاري اداره ارشاد برگزار كنيم. اين پيشنهاد را با آقاي شفيعي هم مطرح كرديم كه ايشان فرمودند برنامه هاي برگزاري جشنواره به همراه اعتبار مورد نياز براي برگزاري اين جشنواره را براي ما بفرستيد تا بررسي كنيم. من نيز برنامه ها و اعتبار مورد نياز براي برگزاري جشنواره را براي ايشان فرستادم، ولي ايشان اظهار داشتند كه اعتبار كافي براي برگزاري جشنواره مطبوعات ندارند و نمي توانند از برگزاري آن حمايت كنند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط دیر نیوز در 19:24 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه دهم تیر 1387

اعتراض شدید مردم جنوب استان به شایعه برکناری کنگانی

سایت خبری بندر دیر ( دیرنیوز )
جمع کثیری از مردم جنوب استان ( شهرستانهای دیر کنگان و جم ) خواستار ابقای مجید کنگانی به عنوان یکی از اعضای بومی هیئت مدیره منطقه ویژه انرژی پارس شدند. این عده در پی انتشار شایعه فشار معاون وزیر مبنی بر برکناری کنگانی و جایگزین نیروی نزدیک به خود از استاندار . محمع نمایندگان استان و همچنین نماینده مردم استان در مجلس خبرگان و همچنین از رئیس جمهوری و وزیر نفت خواستند تا ضمن برخورد با شایعه سازان نگرانی مردم جنوب استان را مرتفع نمایند.گفتنی است کنگانی به عنوان مدیر جذب سرمایه و عضو هیئت مدیره پارس جنوبی در زمینه همکاری با ادارات و نهادهای بومی منطقه از مدیران پیشتاز بوده و توانسته تاکنون بخش زیادی از نیروهای بومی جویای کار را در شرکتهای مختلف بکار گیرد.
اعتراض شدید مردم جنوب استان بوشهر به شایعه برکناری کنگانی
نوشته شده توسط دیر نیوز در 17:26 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه نهم تیر 1387

گفت وگو با ریاست محترم دادگستری شهرستان دیر

  هفته بزرگداشت قوه قضائیه بهانه ای بود تا به دیدار قاضی بومی ،جوان و شجاع دادگستری شهرستان دیر برویم و در گفت و گویی  صمیمانه به پای صحبت ایشان بنشینیم . آقای واعظ تا آخرین لحظه به سئوالات ما با چهره ای بشاش جواب دادند.

س : مختصری از بیوگرافی خویش بیان فرمایید ؟

*پس از تحصیلات دوره متوسطه وارد دانشکده علوم قضایی تهران شده با انتصاب به منصب شریف قضا در سمت های قاضی تحقیق ، دادرس برازجان - دادرس ،معاون دادستان و دادستان دیر و هم اکنون نیز در سمت ریاست حوزه قضایی در خدمت مردم شریف و فهیم شهرستان دیر می باشم.

س : شما به عنوان اولین مدیر قضایی بومی شهرستان دیر که در سمت قبلی (دادستان ) در ایجاد امنیت و جلب رضایت عمومی از دید عموم فردی بسیار موفق بوده اید و با توجه به تداوم این روند دلیل موفقیت خویش را در چه می دانید ؟

* و ما توفیقی الا با...ٌ علیه توکلتُ و الیه اُنیب

س : به عنوان بالاترین مسئول قضایی وضعیت امنیت شهرستان در حال حاضر چگونه می بینید ؟

* به حمدالله در حد مطلوب و ایده آل و موافق و منطبق با سیاست های قوه قضائیه و انتظارات و توقعات بجا و بحق مردم خوب شهرستان

س: بیشترین پرونده های مطروحه حقوقی و کیفری در آن دادگستری در چه زمینه هایی می باشد ؟

* دعاوی و شکایات راجع به اراضی اعم از اثبات مالکیت ،اعتراض به ثبت ،تصرف عدوانی و ...

س: استقبال مردم در اخذ وکیل با توجه به این که انتخاب وکیل باعث تسریع در روند رسیدگی به دلیل آماده تر بودن پرونده جهت صدور حکم می باشد چگونه می بینید ؟

* اخیرا استقبال مردم در این زمنیه روند رو به رشد و پر شتابی به خود گرفته است .

 س: در  آیا با کاهش یا افزایش پرونده های ورودی اعم از کیفری یا حقوقی مواجه می باشید ؟

* در بعد حقوقی طبیعی و بدیهی است که با استقرار پروژه های صنعتی و فعالیت شرکت های مختلف شاهد افزایش طرح دعاویی می باشیم لیکن در بعد کیفری با عنایت به برخوردهای سریع و قاطع قانونی با جرایم مختلف با افزایش ورودی مواجه نمی باشیم .

 س: مدت زمان رسیدگی به پرونده در حال حاضر چه مدت می باشد و قبلا چقدر بوده و در زمینه کاهش اطاله دادرسی چه اقداماتی انجام شده  ؟

* ۴ ماه - در سال ۱۳۸۲ اوقات رسیدگی ۱۳ ماه بوده که با تلاش چشمگیر جناب آقای آل بویه ریاست محترم سابق دادگستری شهرستان به ۶ ماه و هم اکنون این مدت به ۴ ماه تقلیل یافته است .

س: در زمینه حبس زدایی چه اقداماتی صورت گرفته و اگر کاهش داشته تا چه میزان بوده است ؟

* اعطای مرخصی به زندانیان و صدور احکام حبس تعلیقی و اعطای آزادی مشروط . آمار زندانیان کاهش چشمگیری داشته است .

س: در زمینه ایجاد صلح و سازش تا چه اندازه موفقیت آمیز بوده ؟

* در سال ۱۳۸۶ شورای محترم حل اختلاف شهرستان در سطع استان دارای رتبه ی ممتاز بوده اند .

س: در خصوص طرح مقابله با رسوب گذاری پرونده ها چه اقداماتی انجام شده و  چه میزان از پرونده های مطروحه مشمول این طرح می شوند ؟

* یک پنجم پرونده ها - کلیه پرونده های بازبینی و مورد مطالعه قرار گرفته و اغلب و اکثر آنها قریب به صدور حکم می باشند .

س: در حال حاضر در روند عموم اعم از اداری و امکانات چه مشکلاتی وجود دارد و جهت رفع آنها چه برنامه هایی تدارم دیده اید ؟

* عمده مشکل در حال حاضر بحث ساختمان دادگستری و فضای اداری مطلوب و متناسب با شان دستگاه قضا است که البته ساختمان جدید دادگستری در دست احداث می باشد .

 س: ضمن تشکر و سپاس از اینکه وقت تان را در اختیار ما قرار دادید اگر صحبت خاصی است بیان فرمایید ؟

* بنده نیز از شما تشکر می کنم و توفیق خدمت از خداوند منان خواستارم .

 

نوشته شده توسط دیر نیوز در 22:12 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه نهم تیر 1387

آقای استاندار ! کاش از مردم دیر طلب حلالیت می کرد

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز )

نامه ای سرگشاده به استانداری که شاید دیگر استاندار نباشد.

آقای استاندار سلام

مدتها بود قصد بر خط خطی کردن صفحه ای سفید داشتم و می خواستم داغی را تازه کنم . اما ترس از اینکه مبادا به مقابله  یا تضعیف نماینده دولت یا... محکوم شوم .ناچاراْ باید صبر را پیشه می کردم . اما اکنون که به لطف خدواند شما آقای استاندار عازم دیار از ما بهترانید فرصت را غنیمت شمردم تا نکاتی چند در باب یادآوری خاطرات قدیم ذکر کنم:

آقای استاندار اینجا بندر دیر جایی که روزگارانی نه چندان دور مردمانش صدای فرود و اوج گرفتن هواپیما را می شنیدند .. جایی که مردمانش از برترین امکانات رادیو و تلویزیونی استفاده می کردند .. روزی که از نقشه تقسمات کشوری بر خود می بالیدند و می گفتن از دیر تا ریز و از دیر تا گنخک و کاکی و از دیر تا کبگان همگی جزء تقسیمات این شهرستان اند .. بماند که روزگاری نه چندن دور هر کدام از این سرزمین ها را به بهانه های از این دیار جداکردند و شاید هم حق با آنها باشد .. آقای استاندار اینجا بندر دیر جایی که روزی میگوی اسپانیا را تامین می کرد و امروز هم شاید .... آقای استاندار ناامیدانه به قضاوت نرفته ام و نمی روم اما اینجا شهرستانی که روزگارانی نه چندان دور گوی سبقت را از همه شهرستان ربوده بود و اکنون با بی مهری های فراوان از همه عقب مانده و آنرا عقب انداخته اند ... آقای استاندار اینجا بندر دیر مردمانش گلایه مندند از مدیرانی که نگاههای تبعیض آمیزی به مناطق و شهرستانهای این استان دارند ...شهرستانی با بیش از ۶۰ هزار نفر جمعیت . شغل اکثر مردم یا به دریا مرتبط است یا به زمین های کشاورزی.. جوانان بیکار هم که به لطف همین نعمتهای خدادی کم اند.اما آقای استاندار اینجا بندر دیر (شهرستان دیر ) جایی که عنوان بزرگترین بندر صیادی کشور را با خود یدک می کشد.. جایی که مردمانش مهر و بخشش و عطوفتشان را از خلیج تا ابد فارس به ارث برده اند و گذشتشان را می توان در صورتکان تش باد خورده اشان براحتی یافت.. آقای استاندار اینجا همه اهل فرهنگ و ادب اند .. این را از قدیم تا کنون مردمان این دیار می توان یافت روزگاری ملاهای دانشمند و امروز عالمان و دانشمندان بزرگی چون آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری و دکتر دانایی فرد و دکتر ناظمیان و ...... روزی مفتون و فایز و مدام دیری و میرزا عباس دیری و... روزی دیگر خلیل عمرانی و علی هوشمند و مصطفی فخرایی و ... اینان همه از نخبگان فرهنگ و علم وادب این دیارند . در بخش هنر نیز زبانزدند در این استان کهن .. آقای استاندار در بخش علمی و دانشگاهی  نیز قریب به ۱۰۰۰ نفر از جوانان این دیار مشغول تحصیل در دانشگاههای مختلف استانند و بخشی نیز مشغول تدریس در دانشگاهها ..آقای استاندار عدالت آنگونه معناشد که شهری با جمعیتی شاید کمتر از یک سوم شهرستان دیر دارای دانشگاه می شود و مردمان شهرستان دیر باید فرزندانشان را برای تحصیل راهی دیار دیگر نمایند. می دانم اینکه دانشگاه آزاد در فلان جا تاسیس بشود یا نشود دخلی به شما ندارد اما پیام نور که تابع و زیر نظر شما بود. پیام نور بزرگترین بندر صیادی کشور در ساختمانی بمساحت کمتر از ۲۰۰ متر واقع در پارک ساحلی اداره می شود..

رئیس جمهور دوبار آمد و رفت .. مصوباتی داشت و از آنجایی که شهرستان دیر هم یکی از شهرستانهای تابعه همین استان بود مصوباتی برای این شهرستان داشتند.. رئیس جمهور که آمد و رفت شما فرمودید : ۹۰درصد مصوبات ریاست جمهوری اجرایی شده است .. می خواستم بدانم کدامین ۹۰ درصد ؟ سهم شهرستان دیر سه مصوبه بود یکی بیمارستان دیر که هنوز حتی یک آجر هم به آجرهای آن افزود نشد . مگر نه این است که دولت در آخرین سال فعالیت خود بسر می برد .. بیمارستان دشتستان کبیر و بوشهر مرکز و تنگستان مهربان شروع می شود و پیشرفت فیزیکی می کند اما اینجا بیمارستان متروکه می شود و بلوکهایش را با پتک های ( عدم مقاوم بودن اسکلت ) خرد می نمایند. اقای استاندار روزی دیگر آمدید و در نزدیکی بیمارستان نیمه کاره کلنگ زدید و رفتید و گفتید بیمارستان دیر آماده است !! کدام بیمارستان .. کدام کلنگ شروع بکار..مگر نه این است که عقل انسانها بیشر در چشمشان جلوه می کند و عقل و چشم با همدیگر به قاضی می روند ..ما که با چشممان هیچ چیز را مشاهده نمی کنیم شاید در اتاق کار شما یا رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد ( همانطور که در حضور ریاست جمهوری گفتم : آقای رئیس جمهور مصوبه شما اجرایی نشده و بیمارستان دیر هیچ پیشرفتی نداشته ... و رئیس جمهور از شما علت را خواست و شما بدون درنگ گفتید : وزارت نفت زیر بار نرفته است ) آقای استاندار شما در استان چکار می کردید؟ مگر نه این بود که وزارت نفت زیر بار نمی رفت.. آیا با رئیس جمهور در این خصوص مکاتبه داشتید؟

پروژه پارس شمالی و .. اینها همه اینجا به افسانه تبدیل شده اند ... پارس شمالی را مطرح کردند و بازار مسکن و زمین این منطقه را گرم کردید و رونق بخشیدید و عده ای سوء استفاده کردند و بیچاره مردم .... آقای استاندار همیشه قرار است پارس شمالی در دوماه آینده کلنگ بخورد اما نمی خوردعلت را نمی دانیم .راستی مصوبات رئیس جمهور در خصوص شهرستان دیر شاید بیشتر از ۹۹ درصد اجرایی شده  باشد؟؟ مگر پروژه پارس شمالی جزء مصوبات رئیس جمهوری نبود..

آقای استاندار در خصوص تخصیص اعتبارات سهم شهرستان دیر کمترین سهم بوده.. یک بخش از آن را که اطلاع دقیق دارم بیان می کنم : تجهیز مراکز فرهنگی و هنری استان .. ( در دیداری که با رئیس جمهور محترم داشتم دستور صریح فرمودند تا مراکز فرهنگی و هنری شهرستان دیر تجهیز شود و بودجه ای در اختیار مراکز فرهنگی و هنری شهرستان دیر قرار گیرد ) مدتها گذشت و بودجه ای قرار شد به عنوان تجهیز مراکز فرهنگی و هنری استان تقسیم و توزیع شود و در این وانفسا شهرستان دیر که بیشترین سهم از مراکز فرهنگی و هنری داشت و باز در همین راستا بایستی بیشترین سهم در تقسیم بودجه نیز می داشت ..سهمش از شهرستانی که هیچ مکان فرهنگی و هنری نداشت که تجهیز شود و در ساختمانی اجاره ای امورات می گذراند کمتر بود !!! علت را از کجا باید جویا می شد..

آقای استاندار اینجا بندر دیر جایی که اینروزها آب و برقش بیماراست و تب دارد.. تبش نیز شدید است و نیاز به دستمال دارد تا تبش را پایین بیاورند...آب و برق مشکلی جدی نیست و مقطعی است و حل شدنی ... اما مصوبات رئیس جمهور را چه کسی باید در استان پیگیری کند.. شما که بروید استانداری دیگر می آید و تا بداند اینجا بیمارستانی بوده با قدمت ۱۷ ساله دوره اش تمام شده و باز هم ما باید برایش نامه ای سرگشاده بنویسم و بازهم باید کودک دیری محل تولدش شهرستانهای همجوارش باشد (آیا فردا کودکان امروز از پدرانشان نخواهند پرسید مگر  دیر چه کاره بوده که ما در فلان شهرستان به دنیا آمده ایم..آقای استاندار مدتهاست اینجا کسی متولد نمی شود گواه مدعا شناسنامه های صادره از ثبت و احول شهرستان )

آقای استاندار .. می روی و خوش برو.. می روی و موفق باش.. اما کاش قبل از رفتن از مردم شهرستان محروم و مظلوم دیر حلالیت ویژه ای می طلبیدی ؟

راستی آقای استاندار با توجه به شعری که در پایان خدمت در استانداری بیان داشتی ما در چه جایگاهی قرار خواهیم داشت :

هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد

هر که ما را خار کرد از عمر برخوردار باد

 هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی

 

 هر گلی کز باغ وصلش بشکفد بی خار باد  

 

با آروزی و موفقیت و طول عمر با عزت ... کمترین بنده خدا از بزرگترین بندر صیادی کشور / ح.ش

 

نوشته شده توسط دیر نیوز در 18:7 |  لینک ثابت   • 

شنبه هشتم تیر 1387

آخرین خبر : استعفای افراشته پذیرفته شد

معاون حقوقي و پارلماني وزارت کشور ضمن تأييد خبر استعفاي علي افراشته، استاندار بوشهر و انتصاب وي به رياست سازمان اداري مجلس و اعلام کرد که استاندار جديد بوشهر در هفته جاري معرفي خواهد شد.

محمدحسين موسي‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر تاييد کرد، افراشته استاندار بوشهر هفته گذشته استعفاي خود را به خاطر پيشنهاد جديد رياست سازمان اداري مجلس اعلام کرده بود که مورد موافقت اجمالي قرار گرفته است.

وي در مورد زمان معرفي استاندارجديد بوشهر اظهار داشت: استاندار جديد بوشهر در هفته جاري معرفي خواهد شد.
نوشته شده توسط دیر نیوز در 17:26 |  لینک ثابت   • 

جمعه هفتم تیر 1387

کنکور سراسری سال 87 در دیر برگزار گردید

حسن بدیعی

مدیر آموزش وپرورش دیر گفت : کنکور سراسری سال ۸۷ با حضور ۱۷۸۱ نفر داوطلب در ۵ گروه آموزشی در فضایی بسیار خوب در شهرستان دیر برگزار گردید یونس باربرز گفت جوانترین شرکت کننده  با ۱۷ سال سن و مسن ترین شرکت کننده با ۴۹ سال سن در این مسابقه علمی شرکت داشته اند ایشان اظهار داشتند همکاری فرمانداری و امام جمعه این شهرستان باعث بهتر برگزار شدن این کنکور شده است از مجموع شرکت کنندگان ۶۸۱ نفر مرد و۱۱۰۰نفر زن میباشند که ۱۵۰ نفر ازهمکاران فرهنگی جز عوامل اجرایی در حوزه های امتحانی به انجام وظیفه مشغول بوده اند .

نوشته شده توسط دیر نیوز در 22:37 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه ششم تیر 1387

قیصر صالحی : ندیمی بهترین گزینه برای استانداری است

سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز)
قیصر صالحی نماینده سابق مردم دیر کنگان و جم در گفتگو با سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز) دیدگاه خود را در خصوص استاندار آینده بوشهر گفت : با توجه به سوابق استانداران بومی و نحوه تقسیم بودجه و همچنین انتخاب مدیران کلان و تصمیم گیر استان انتخاب آقای ندیمی با سابقه حضور در پست معاونت وزارت صنایع و معادن می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات استان باشد.
قیصر صالحی : ندیمی بهترین گزینه برای استانداری بوشهر است

صالحی که سابقه ریاست مجمع نمایندگان استان را در پرونده خود دارد از نمایندگان استان خواست تا با تامل بالا و تفکر و همچنین هماهنگی بین خود سعی در معرفی نیرویی نمایند که بتواند برای استان و آینده ی آن مفید باشد.
نوشته شده توسط دیر نیوز در 13:5 |  لینک ثابت   • 

سه شنبه چهارم تیر 1387

دکتر رضوی : برای استانداری برنامه ای ندارم.

سایت خبری بندر دیر ( دیـر نیــوز )
دکتر رضوی مدیر منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس در گفتگوی اختصاصی خود با سایت خبری بندر دیر (دیرنیوز ) در خصوص بحث انتخاب ایشان به عنوان استاندار آینده ی بوشهر گفت : بنده خدمتگزاری کوچک برای استان بوشهر و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستم و برنامه ای برای حضور در استانداری بوشهر ندارم و یقین دارم که استان بوشهر مردان شایسته ای دارد که می توانند به خوبی استانداری و استان را اداره کنند . البته لازمه ی توسعه ی استان همدلی ، وحدت و برادری است و بایستی همه اهالی استان قدرشناس منابع انسانی این استان باشیم و در این راستا همدیگر را تقویت کنیم .

دکتر رضوی در گفتگوی اختصاصی با دیر نیوز : برای استانداری برنامه ای ندارم


رضوی در ادامه در خصوص بحث پارس شمالی و شروع عملیات احداث و کلنگ زنی آن گفت : در حال هماهنگی با وزارت نفت هستیم تا انشاء الله شهریورماه عملیات کلنگ زنی پارس شمالی با حضور یکی از سران نظام انجام شود. در حال حاضر طرح جامع پارس شمالی به فراخوان رفته و مشاورین آب برق راه و بندر نیز انتخاب شده اند همچنین در حال حاضر بخشهایی از سازمان منطقه ویژه در پارس شمالی مستقر شده اند .
دکتر رضوی در ادامه این گفتگو به آینده منطقه و استان اشاره کرد و افزود : افق توسعه و آینده ی جنوب استان بوشهر آینده ای درخشان و متحول خواهد بود . منطقه جنوب در دهه دوم آینده به منطقه ای بی نظیر در ایران و منطقه تبدیل خواهد شد.
رضوی در ادامه پارس جنوبی و شمالی را به عنوان منطقه ای شاخص و توسعه یافته در آینده دانست و پیش بینی کرد که جمعیت این منطقه در دهه دوم به بیش از 600000 نفر خواهد رسید و شهرهای دیر کنگان خورموج جم و اهرم نیز به کلان شهرهای توسعه یافته تبدیل خواهند شد.
گفتنی است دکتر رضوی از مدیران جوان و بومی و موفق استان می باشد که تاکنون توانسته با مدیریت خود گامهای مهمی جهت توسعه استان بردارد. دکتر روضی هم اکنون علاوه بر مدیریت پارس جنوبی ریاست فدراسیون جودو نیز عهده دار می باشد.

نوشته شده توسط دیر نیوز در 23:32 |  لینک ثابت   • 

شنبه یکم تیر 1387

مدیران بومی سرمایه های استان

 

  حسن بدیعی - دیر

درحاشیه حمایت از مدیران بومی  ودر پاسخ به وبلاگ لیمر و ارم نیوز

۱-ما بوشهریها ادم های جالبی هستیم تا بوده چشم دیدن هم نداشته ایم وبه دنبال ضربه زدن هستیم  همیشه به دنبال ضربه زدن  به دیگران هستیم نه این که بخواهیم جای اورا بگیریم که اصلا از این عرضه ها نداریم بلکه همیشه دوست داریم بله قربون گوی دیگران باشیم و این نیز یک ریشه تاریخی دارد و برمیگردد به وجود خوانین کدخداها و وجود انگلیسیها در استانمان در طول ایام گذشته

۲- باز هم ما بوشهریها آدمهای جالبی هستیم بیشترین ذخایر نفتی و گازی در استان ما وجود دارد ولی از این همه مواهب خدادادی فقط قهر دلخوری و خون دل خوردن نصیبمان شده است.

3-باز هم ما بوشهریها آدمهای جالبی هستیم تا مدیری بومی در راس کار قرار نگرفته است همه با هم فریاد میکشیم که چرا ما مدیر بومی نداریم و چرا این همه بی عدالتی اما همین که مدیری انتخاب شد تمام توانمان را برای تخریب و نابودی او به کار می بریم
ادامه مطلب
نوشته شده توسط دیر نیوز در 23:47 |  لینک ثابت   • 

شنبه یکم تیر 1387

فرماندار دیر از گزینه های استانداری بوشهر

سایت خبری بندر دیر ( دیر نیوز )
آخرین اخبار رسیده از پایتخت در خصوص جانشینی استاندار حاکی از حضور چندین گزینه بومی می باشد . گرچه تاکنون خبر انتقال علی افراشته استاندار فعلی استان بوشهر از سوی هیچ مرجعی تایید یا تکذیب نشده . اما از دیگر سو خبر می رسد که در صورت عزیمت افراشته به تهران و همکار شدن با رفیق چندساله خود یعنی دکتر علی لاریجانی از گزینه بومی به عنوان استاندار آینده استان نام برده می شود . گفته می شود با توجه به در پیش بودن انتخابات شوراها و ریاست جمهوری و حضور دولت در آخرین سال فعالیت خود و پیامدهای مهم این انتخاب شنیده می شود از سوی رئیس جمهور بر گرینه بومی تاکید شده است . از گزینه های مطرح اینروزهای محافل و خبرگزاریهای محلی می توان به معاون فعلی استاندار ( هاشمی ) شکرالله عطارازاده و دکتر شجاع ( نمایندگان سابق مجلس ) و همچنین خسروی ( فرماندار دیر ) نام برده . پیش از این از سوی خبرگزاریها و سایت های محلی از یکی از فرمانداران استان به عنوان گزینه نام برده می شد که خبر می رسد فرماندار مورد نظر . فرماندار شهرستان دیر و با توجه به حضور نامبرده در مسئولیت های مهمی در پایتخت این گزینه می باشد.
اخبار نهایی در این خصوص متعابقاً به اطلاع خوانندگان سایت خواهد رسید.
نوشته شده توسط دیر نیوز در 13:6 |  لینک ثابت   • 

شنبه یکم تیر 1387

مدیر کل تعاون : نمایندگی تعاون دیر به اداره ارتقاء می یابد

مدیر کل تعاون استان بوشهر در جلسه کارگروه مسکن استان در شهرستان دیر از راه اندازی و مستقر شدن صندوق تعاون این شهرستان و همچنین ارتقاء نمایندگی تعاون شهرستان دیر به اداره خبر داد.
گفتنی است نمایندگی تعاون شهرستان دیر یکی از فعال ترین نمایندگی های تعاون کشور می باشد که اکنون با حضور بیش از 100 شرکت تعاونی مشغول فعالیت می باشد و نیاز ارتقاء نمایندگی تعاون این شهرستان به اداره بشدت احساس می شد. گفتنی است که نمایندگی تعاون شهرستان دیر توسط علیرضا یوسفی مدیریت می شود که ایشان توانسته طی مدت حضور در این نهاد با بهره گیری از پتانسیل های موجود و ایجاد موقعیت های مختلف گام های مهمی جهت حضور همه جانبه و مشارکتهای مختلف مردمی بردارند.
همزمان با تشکیل این کارگروه در شهرستان دیر عملیات عمليات اجرايي ساخت ‪ ۱۳۰‬واحد مسكوني در قالب طرح مسكن اجاره‌اي ‪ ۹۹‬ساله نیز آغاز شد .
فرمانداردير درآيين عمليات اجرايي ساخت ‪ ۱۳۰‬واحد مسكوني گفت:اين واحدها دردوفازو شش بلوك در زميني به مساحت هفت هزار و ‪ ۹۶۰‬مترمربع ساخته مي‌شود.
غلامحسين خسروي افزود: مجموع سهم ساخت مسكن در شهرستان دير در سفر اول و دوم رييس جمهوري و هيات دولت در سالهاي ‪ ۸۴‬و ‪ ۸۶‬به استان بوشهر يكهزار و ‪ ۴۸‬واحد مسكوني است. علي افراشته استاندار بوشهر نيزگفت: سياست دولت نهم خانه‌دار كردن اقشار كم درآمد است.
وي برضرورت همكاري مسوولان براي تسريع در اجراي اين پروژه‌ها تاكيد كرد

نوشته شده توسط دیر نیوز در 13:4 |  لینک ثابت   •